Ważne informacje dla pożyczkobiorców!
PAMIĘTAJ! Ubiegając się o udzielenie pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy przyznawanej na podstawie art. 15zzd ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych zwróć szczególną uwagę na najważniejsze kwestie:
Komu przysługuje wsparcie
- O wsparcie mogą ubiegać się osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, spółki prawa handlowego i inne podmioty prowadzące działalność gospodarczą, które spełniają definicję mikroprzedsiębiorcy:
Mikroprzedsiębiorca oznacza przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro i prowadziły działalność na dzień 29 lutego 2020 roku oraz na dzień złożenia wniosku (działalność nie mogła być zawieszona).
- Pożyczka nie przysługuje spółkom cywilnym. Jedynie wspólnicy spółek cywilnych, którzy jako osoby fizyczne posiadają wpis w CEiDG, mogą ubiegać się o wsparcie. We wniosku podają swoją nazwę przedsiębiorcy oraz swój numer identyfikacji podatkowej (NIP) zgodne z wpisem w CEiDG. Każdy ze wspólników może ubiegać się o wsparcie tylko jeden raz, niezależnie od tego ile prowadzi działalności gospodarczych.
- Pożyczka może być udzielona, jeżeli przedsiębiorca na dzień 31 grudnia 2019 r. nie spełniał kryteriów przedsiębiorstwa znajdującego się w trudnej sytuacji.
Złożenie wniosku we właściwym PUP
- Wniosek złóż do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce prowadzenia (wykonywania) działalności gospodarczej, a nie ze względu na siedzibę firmy zgodną z wpisem w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej czy miejsce zamieszkania.
- Komplet dokumentów wymaganych przy ubieganiu się o dofinansowanie obejmuje: umowę, wniosek, formularz pomocy publicznej oraz informację o przetwarzaniu danych osobowych. UWAGA: nie należy modyfikować wzoru umowy!
- Dokumenty składane pocztą tradycyjną bądź w biurze podawczym urzędu muszą być podpisane odręcznie przez przedsiębiorcę lub pełnomocnika (należy dołączyć pełnomocnictwo).
Realizacja umowy:
- Pożyczka będzie mogła być umorzona na wniosek przedsiębiorcy, jeżeli działalność gospodarcza będzie prowadzona przez okres trzech miesięcy od dnia udzielenia pożyczki, tj. od dnia wypłaty środków przez urząd na konto przedsiębiorcy. Przedsiębiorca powinien złożyć wniosek o umorzenie w terminie 14 dni po upływie ww. 3 miesięcy.
- Pożyczkę udzieloną mikroprzedsiębiorcy można łączyć z innymi formami wsparcia. Jednakże nie można przeznaczyć dwóch lub więcej rodzajów dofinansowania na pokrycie tych samych kosztów.
- Pożyczka może być przeznaczona na pokrycie wszelkich kosztów bieżących prowadzenia działalności gospodarczej. info: https://bialystok.praca.gov.pl/-/12405520-tytul-wazne-informacje-dla-pozyczkobiorcow-?redirect=https%3A%2F%2Fbialystok.praca.gov.pl%2Fstrona-glowna%2F%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_Qat7ebECUfDp%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3D_118_INSTANCE_GWNXYr69pZxA__column-1%26p_p_col_pos%3D1%26p_p_col_count%3D2